تعویض گلس گوشی

تعویض گلس گوشی یکی از اقداماتی است که هر کاربری با عنوان آن آشنایی دارد، اما بهتر است بدانید که تعویض گلس گوشی دارای دو مفهوم جداگانه است. این مفاهیم در اصطلاح عموم و اصطلاح تخصصی کاملا از هم متفاوت هستند، هر چند که فقط به علت تشابه اسمی در بسیاری از مواقع به اشتباه جایگزین هم می شوند. برای هر کاربر موبایل ضرورت دارد که درباره این مفاهیم اطلاعات هرچند جزئی کسب کند تا دچار اشتباه و گمراهی نشود.

 

مفهوم تعویض گلس گوشی

“Glass” ، واژه لاتینی است که امروزه همچون بسیاری از واژگان بیگانه دیگر در زبان فارسی خوش نشسته، به طوری که گویی ذات فارسی دارد. این واژه درزبان فارسی به معنی شیشه است و اصطلاحا در دانش تخصصی دستگاه های هوشمند “شیشه” ای است که از تاچ و ال سی محافظت می کند، درست مثل یک قاب شیشه ای، اما در اصطلاح سطحی تر و عمومی تر همان محافظی است که در قالب یک برگه نازک – گاه پلاستیکی و گاه حرارتی – به همان شیشه بیرونی دستگاه می چسبد تا دستگاه را از آسیب های احتمالی و خط و خش حفظ کند. برای تعویض گلس گوشی باید درست بدانیم که منظور ما دقیقا کدام قسمت است.

 

چگونگی تعویض گلس گوشی

تعویض گلس محافظ

این گلس برای محافظت از سطح گوشی کاربرد دارد و هیچ کارایی دیگری برای آن تعریف نشده است. لذا بهتر است از این پس با عنوان “محافظ صفحه نمایش” از آن یاد کنیم. همه کاربران گوشی های هوشمند به واسطه هزینه های بالایی که برای تهیه این دستگاه می کنند، پیوسته تمهیدات لازم را از همان ابتدا می اندیشند تا در صورت وقوع هر حادثه ناگهانی، غافلگیر نشوند و کمترین آسیب به دستگاه شان وارد شود.

 

انواع محافظ صفحه نمایش

محافظ PET

فیلم های محافظ صفحه نمایش PET ،ساختار پلی استر دارند و از یک پوشش مات مقاوم در برابر خراشیدگی در یک سمت و یک لایه چسب سیلیکونی در سوی دیگر فیلم ساخته شده اند، اما حفاظت موثری در برابر ضربه و خراشیدگی در مقایسه با مدل شیشه ای حرارت دیده (TG) ندارند و فقط دستگاه را در برابر خراشیدگیهای ناشی از ناخن، سکه،کلید و از این قبیل حفظ می کنند که این خود یک ضعف بزرگ است.

 

محافظ TPU

این محافظ با دوام‌تر از نوع PET است و مقاومت بهتری در برابر خط و خش‌ها، انواع باکتری، چربی یا آشغال دارد. ماده‌ TPU می تواند شوک‌ها را به خود جذب و تا حدی خنثی کند، بنابرین در صورت افتادن دستگاه، از صفحه نمایش محافظت نسبی خواهد کرد. البته باید این را در نظر داشت که هنوز هم محافظ‌های بهتری نسبت به TPU پیدا می‌شود.

 

محافظ TG

 این محافظ از چندین لایه تشکیل شدهاست. معمولاً این لایه ها با یک لایه جذب کننده شوک سیلیکونی در انتهای لایه ها و سپس بر روی آن یک لایه فیلم PET که توضیح دادیم و یک لایه چسب بسیار شفاف برای چسباندن این دو لایه گفته شده با دو لایه بعدی یعنی لایه های شیشه حرارت دیده و یک لایه پوشش Oleophobic یا چربی گریزی تشکیل شده است.

این محافظ که به صورت فشرده و در ضخامت کمتر از ۰٫۴ میلیمتر است، گوشی شما را برابر خراش و چربی گریزی و شوک های ضربه ای کاملا حفظ می کند.

  • پلی اتیلن ترفتالات – Polyethylene Terephthalate
  • ترموپلاستیک پلی اورتان – Thermoplstic Polyurethane
  • شیشه حرارت دیده – Tempered Glass

تعویض گلس اصلی گوشی

شیشه ای که روی ال سی دی و تاچ دستگاه قرار گرفته است، در واقع گلس اصلی است که در هنگام آسیب های احتمالی، اولین قسمتی است که دچار شکستگی می شود. توجه داشته باشید که تعویض گلس گوشی یا همان شیشه بیرونی فقط زمانی امکان پذیر است که به ال سی دی و تاچ آسیب وارد نشده باشد و تنها مشکل شکستگی گلس باشد.

 

چگونگی تعویض گلس گوشی

تعویض گلس گوشی با استفاده از دستگاه های جدید گلس اورجینال و چسب OCA امکان پذیر است. با این نوع تعمیر گلس گوشی به حالت اولیه خود باز می گردد. از جمله مزایای این روش می‌توان به دقت بالا در صافی و مسطح بودن صفحه لمینت و ال سی دی و ایمنی بالای آن اشاره نمود.

با این روش به شرط اینکه مشکل دستگاه شما فقط شکستگی شیشه بیرونی باشد، در هزینه های احتمالی صرفه جویی قابل توجهی می شود و به علاوه صفحه نمایش اوریجینال دستگاهتان همچنان باقی خواهد ماند و نیازی به تعویض نخواهد اشت.

 

چه زمانی تعویض گلس گوشی امکان پذیر نیست؟

  • تصویر تار ال سی دی
  • پیداشدن رگه های جوهر روی ال سی دی
  • وجود لکه های تیره یا تار عنکبوتی

اگر گوشی شما هر یک از مشکلات بالا را دارد، در واقه ال سی دی دستگاه آسیب دیده و مشکل تنها با تعویض گلس حا نخواهد شد و از آنجا که صفحه نمایش پل ارتباطی کاربر و دستگاه است، شما مجبور به تعویض ال سی دی هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *